درباره وبلاگ


سلام امیدوارم از مطالب این وبلاگ خوشتون بیاد.............کسانی که میخوان از مطالب این وبلاگ توی وبسایتشون کپی کنن ذکر منبع یادشون نره........................ در ضمن برای تبادل لینک اول منو با اسم " جاذبه های تاریخی ایران باستان " لینک کنید و لینک خودتون رو در قسمت ارسال لینک وارد کنید........ با تشکر علیرضا
Email: alirezash66@yahoo.com
Instagram: alirezash68

مدیر وبلاگ :
Instagram
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
آپه دنه
تاریخ کهن ایران از 10000 سال پیش تا کنون..............
آگوست (امُرداد و شهریور) و وقوع چند رویداد نامطلوب برای ایرانیان در طول تاریخ ـ از پیروزی اسکندر تا براندازی مصدق و ...
اگر تاریخ طولانی ایرانزمین را مرور كنیم می بینیم زمان وقوع بیشتر رویدادهای منفی، ماه میلادی آگوست (دهم امُرداد تا نهم شهریور) بوده است كه تصرف ایران به دست اسكندر مقدونی در آگوست 330 پیش از میلاد، شکست نظامی ایران از عثمانی در 23 آگوست 1534 در چالدران، امضاء قرارداد تقسیم ایران به دو منطقه نفوذ میان انگلستان و روسیه در 31 آگوست 1907، امضای قرارداد وثوق الدوله با انگلستان معروف به قولنامه فروش ایران در 9 آگوست 1919، ورود نیروهای نظامی انگلستان و شوروی به ایران در 25 آگوست 1941 و سپس اشغال نظامی آن به مدت چهار سال، براندازی حكومت منتخب مردم در 19 آگوست 1953 (28 امُرداد 1332) که براندازی 28 امُرداد در عین حال ضربه ای به دمكراسی در تاریخ دو هزار و ششصد ساله آن بشمار آورده شده است، آتش زده شدن سینما رکس آبادان با 337 کشته در 19 آگوست 1978، روی کار آمدن شریف امامی در آگوست 1978 که بر همه کارهای میهنی ده ساله پیش از آن ازجمله ایرانی کردن مبدأ تقویم ملی خط بطلان کشید و ایراندوستی ایرانیان را تضعیف کرد و ....
.
.
.
راین Rayen شهرک باستانی ایران که 68 سال پیش مطابق فرضیه افلاتون برای خود مدیر انتخاب کرد ـ نگاهی به تاریخ راین و طرح هایی که اجرا نشدند
در دهه نخست شهریور 1324 (دهه آخر آگوست 1945) که اخبار مربوط به تسلیم شدن ژاپن و پایان جنگ جهانی دوم و پایان یافتن جنگ جهانی دوم در جبهه خاوردور، آمار تلفات سنگین بمباران اتمی آن کشور، تصرف بخشی از مَنچوری و شمال شبه جزیره کره و جزایر کوریل توسط ارتش روسیه سایر اخبار داخله و خارجه را تحت الشعاع خود قرار داده بود و دولت تهران خواستار خروج هرچه زودتر نیروهای نظامی روسیه، انگلستان و آمریکا از ایران شده بود و دولت آمریکا قول داده بود نظامیان خودرا تا دی ماه آن سال از ایران خارج سازد، مردم رایِن Rayen ـ منطقه ای در جنوب شرقی شهر کرمان ـ در اعتراض به تصمیم اداره کل غلّه و نان به خارج ساختن دویست تُن غلّه از این منطقه و نیز ناپدید شدن جزوه های خطی چندصد ساله قرآن از حُسینیه (نمازخانه اصطلاحا پایین شهر) و موارد دیگر، در یک رأی گیری که در محل دبستان آن شهر کوچک و باستانی به عمل آمده بود برای اداره منطقه خود «مدیر» انتخاب کردند و جریان را به استاندار کرمان و نیز نخست وزیر وقت (محسن صدر) اطلاع دادند. 
.
.
.
زلزله مرگبار قزوین و ... ـ 39 سال پیش از آن و در همان روز یک زمین لرزه با 140 هزار کشته در ژاپن روی داده بود
ساعت 11 بعد از ظهر یکم سپتامبر 1962 (دهم شهریور 1341) زمین لرزه شدیدی در منطقه بوئین زهرای قزوین روی داد كه تهران را هم به لرزه درآورد.
.
.
.


برای خواند متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید
آگوست (امُرداد و شهریور) و وقوع چند رویداد نامطلوب برای ایرانیان در طول تاریخ ـ از پیروزی اسکندر تا براندازی مصدق و ...
اگر تاریخ طولانی ایرانزمین را مرور كنیم می بینیم زمان وقوع بیشتر رویدادهای منفی، ماه میلادی آگوست (دهم امُرداد تا نهم شهریور) بوده است كه تصرف ایران به دست اسكندر مقدونی در آگوست 330 پیش از میلاد، شکست نظامی ایران از عثمانی در 23 آگوست 1534 در چالدران، امضاء قرارداد تقسیم ایران به دو منطقه نفوذ میان انگلستان و روسیه در 31 آگوست 1907، امضای قرارداد وثوق الدوله با انگلستان معروف به قولنامه فروش ایران در 9 آگوست 1919، ورود نیروهای نظامی انگلستان و شوروی به ایران در 25 آگوست 1941 و سپس اشغال نظامی آن به مدت چهار سال، براندازی حكومت منتخب مردم در 19 آگوست 1953 (28 امُرداد 1332) که براندازی 28 امُرداد در عین حال ضربه ای به دمكراسی در تاریخ دو هزار و ششصد ساله آن بشمار آورده شده است، آتش زده شدن سینما رکس آبادان با 337 کشته در 19 آگوست 1978، روی کار آمدن شریف امامی در آگوست 1978 که بر همه کارهای میهنی ده ساله پیش از آن ازجمله ایرانی کردن مبدأ تقویم ملی خط بطلان کشید و ایراندوستی ایرانیان را تضعیف کرد و .... شریف امامی عضو باشگاه ایران بود كه بیشتر اعضای آن از فراماسیونرها (انگلوفیل) بودند، قتل محمدجواد باهنر [کرمانی] سومین نخست وزیر جمهوری اسلامی و محمدعلی رجایی رئیس جمهور وقت نیز سی ام آگوست 1981 صورت گرفت.
    تاریخنگاران شوم ترین این رویدادهای منفی را تقسیم ایران میان روسیه و انگلستان نوشته اند مخصوصا که این رویداد یک سال پس از مشروطه شدن ایران صورت گرفت که پنجم آگوست 1906 تحقق یافته بود. بنابراین نگاهی داریم به آن رویداد شوم:
    سی و یکم آگوست 1907 میلادی (در آن سال = نهم شهریور 1286) در شهر سن پترزبورگ پایتخت وقت امپراتوری روسیه قرارداد تقسیم كشور باستانی ایران و 13 قرن یك ابرقدرت، به دو منطقه اسما نفوذ (و در عمل ـ متعلقه) انگلستان و روسیه میان این دو قدرت برتری جو و استثمارگر اروپایی امضاء شد. فرانسه ـ دولتی از همین دست ـ برای رسیدن آن دو دولت به این توافق ماهها تلاش و واسطه گری كرده بود. هدف پاریس، حل اختلافات استعماری روسیه و انگلستان بر سر ایران، افغانستان و تبت بود كه بدون رفع آن ایجاد ائتلاف نظامی آن سه قدرت به نام «تفاهم سه گانه» در برابر اتحاد مثلث آلمان، اتریش و ایتالیا که از سال 1882 شکل گرفته بود امكان پذیر نبود. لندن و مسکو یک قرن بود که در آن سه سرزمین اصطکاک منافع داشتند. فرانسه از تنها ماندن در برابر آلمان وحشت كرده بود. اختلافهای كشورهای اروپایی نتیجه رقابتهای استعماری آنها بود كه بالاخره به جنگ جهانی اول منجر شد. «ادوارد گری» وزیر امور خارجه وقت انگلستان از حزب لیبرال همین نقشه را در سر داشت [تعیین مرز نفوذ دو دولت و خط ایست روسیه در ایران، افغانستان و تبت ـ دو همسایه هندوستان و آماده ساختن زمینه اتحاد دو قدرت در برابر قدرت در حال طلوع آلمانی تبارها] ولی از آنجا كه مردی مرموز بود منتظر شده بود كه فرانسه دست به میانجیگری بزند تا انگلستان امتیازی قابل ملاحظه به روسیه ندهد. «پیوتر ستولیپین» نخست وزیر وقت روسیه هم از قبل خواهان چنین معامله ای بود مخصوصا از آن بیم داشت که ناگهان یک ژنرال در ایران ـ نادرشاه شود و همه نقشه هارا برهم زند. وی از عقب راندن روس ها از قفقاز توسط نادر تا شمال داغستان آگاه بود و در دانشگاه یک رساله در این زمینه نوشته بود.
     ایزولسکی (وزیر امورخارجه روسیه از 1906 تا 1910) نیز که از مخالفان انقلاب مشروطیت ایران بود که یک سال پیش از آن به ثمر رسیده بود علاوه بر نگرانی از پیدایش یک نادر، بیم داشت که پارلمان ایران (مجلس) بالاخره یک ناسیونالیست ایرانی را نخست وزیر کند و این فرد مدعی قفقاز و منطقه فرارود شود، با افغانها کنفدراسیون تشکیل دهد و ایرانیان را به حرکت درآورد.
    تقسیم ایران، طبق فرمول تقسیم چین انجام شده بود زیرا که در چین همه قدرت های جهانی وقت و رقیب یکدیگر حضور داشتند. در هند، قدرت رقیب وجود نداشت و بنابراین، دولت لندن آن شبه قاره را تماما متعلقه خود کرده بود. در جهان عرب، عثمانی ایستاده بود و .... در ایران، دو قدرت ـ مسکو و لندن ـ حضور و در برابر هم بودند، لذا استقلال نیمبند آن [در منطقه حائل] باقی مانده بود.
     اندیشه تقسیم ایران به آگوست 1899 باز می گردد که دولت لندن، دیپلمات خود ـ «هنری مورتیمر دوراند» را که از سال 1894 در تهران بود مخفیانه به جنوب ایران ازجمله خوزستان فرستاده بود تا خط تقسیم را تعیین کند. این فرد قبلا خط تقسیم طوایف پشتون ـ میان هندِ انگلستان و قلمرو حکومت کابل را با هدف تضعیف قدرت این قبایل با تجزیه آنها که زمانی دهلی را تصرف کرده بودند ترسیم کرده بود که مسئله آفرین شده و عملیات نظامی 11 سال اخیر نتیجه همان است که دارد عنصر تازه ای وارد آن می شود. اسماعیل خان ـ امیر هرات و تاجیک بزرگ (پارسی) دو هفته پیش اعلام کرد که می خواهد نیروهای مجاهدین (عمدتا تاجیک) را فعال کند و در افغانستان برجای «ناتو» بنشاند که قصد خروج از اینجا را دارد. مجاهدان بودند که روسیه را مجبور به ترک افغانستان کردند. اسماعیل خان بمانند «احمدشاه مسعود» از هواداران ایجاد جامعه مشترک المنافع ایرانی تبارها [فرمول کوروش بزرگ] است.
    دولت روسیه که در 1904 در خاور دور از ژاپن شکست نظامی خورده و انقلاب توده های روس در سال 1905 روحیه اش را تضعیف کرده بود و نگران ازدست رفتن منطقه فرارود [اصطلاحا؛ آسیای مرکزی] بود که آن را با استفاده از ضعف و بی خبری دولت تهران در نیمه دوم قرن نوزدهم تصرف کرده بود و لذا، به این لحاظ هم آمادگی حل اختلافات خود با انگلستان را داشت.
    «الکساندر ایزولسکی» وزیر امور خارجه وقت روسیه و «سِر آرتور نیکلسون» امیرزاده انگلیسی و سفیر این کشور در روسیه [وبعدا معاون دائمی وزارت امورخارجه دولت لندن] پیش نویس قرارداد (تفاهم = سارش مثلث) مرکب از روسیه، انگلستان و فرانسه را تهیه کرده بودند و منتظر حل اختلافات طولانی دو امپراتوری بر سر ایران، افغانستان [که از تجزیه ایران به دست انگلستان به وجود آمده بود] و تبت در نشست سن پترزبورگ بودند تا امضاء شود تا در برابر قدرت آلمانی تبارها (آلمان و اتریش) و ایتالیا تنها نمانند ـ آلمان با دادن کمک نظامی به بوئرها در افریقای جنوبی معارضه با استعمار انگلستان را آغاز کرده بود و همنژاد بودن ایرانیان و ژرمن هارا تبلیغ می کرد. 
    «هنری مورتیمر دوراند» که از سال 1894 تا سال 1903 وزیر مختار دولت انگلستان در تهران بود در پاییز 1899 خطوط آن منطقه از ایران را که لازم بود به هرترتیب در کنترل دولت لندن باشد تا هندوستانش از خطر تعرض در امان بماند ترسیم کرده بود. دوراند قبلا خط مرزی دو هزار و ششصد كیلومتری میان افغانستان و هندوستانِ انگلستان (پاكستان امروز) را ترسیم كرده و آن را در سال 1893 به عبدالرحمان خان ـ امیر كابل قبولانده بود كه از قرن بیستم تاكنون منشأ فتنه، اختلافات و مسائل متعدد بوده است و ازجمله مسئله جاری القاعده و طالبان، مشکل منطقه وزیرستان، مسئله کشمیر و .... «دوراند» با ترسیم مرز افغانستان و هندوستان، تعمدا 28 میلیون پشتون را از افغانستان جدا و به هندوستان داد که اینک در پاکستان زندگی می کنند [پاتان خوانده می شوند] و در دهه 1960 نزدیک بود بر سر آنان میان افغانستان و پاکستان جنگ درگیر شود. [افغانستان از ایجاد کشور پختونستان مرکب از پاتان های پاکستان حمایت کرده بود و هنوز این تفّکر باقی است].
    طبق سازشنامه سن پترزبورگ، علاوه بر تقسیم ایران؛ افغانستان رسما تحت الحمایه انگلستان قرار گرفت تا مطمئن باشد كه هندوستان (همه شبه قاره) را از دستش خارج نخواهند ساخت و تبت نیز به چین داده شد كه در آن زمان خود عملا تحت سلطه قدرتهای اروپایی، ژاپن و آمریكا بود و فقط اسماً استقلال داشت. این سازشنامه سریعا به اجرا درآمد و دو قدرت در مناطق نفوذ در ایران نیروی نظامی مستقر کردند.
    در آن زمان در ایران، شاه [محمدعلی شاه قاجار] به روسیه، و مجلس [پارلمان] كه از عمر آن یك سال بیشتر نمی گذشت به انگلستان نزدیك بود. باوجوداین، مجلس پس از دریافت نسخه ای از موافقتنامه دو دولت، آن را فورا ردّ کرد و علی اصغرخان اتابك نخست وزیر وقت هنگام خروج از مجلس (میدان بهارستان) ترور شد.
     انگلستان بدون اعتناء به تصمیم مجلس، در منطقه نفوذ خود به مركزیت كرمان، به دست ژنرال پرسی سایكس كه «برای ما ایرانیان» تاریخ هم نوشته است و سالها دانشجویان مجبور بودند که از کتاب او به عنوان مأخذ نقل کنند!! یك واحد نظامی به نام «اس. پی. آر= ساوت پرشیان رایفلز» ایجاد كرد و روسیه نیز در منطقه نفوذ خویش واحد قزاق به وجود آورد و به دولت تهران اخطار كرد كه «مورگان شوستر» آمریكایی خزانه كل ایران را كه به توصیه رئیس جمهوری وقت آمریكا برای اصلاح مالیه ایران اعزام شده بود بركنار كند.
    اوضاع بر همین منوال بود تا اینكه در اکتبر 1917 در روسیه انقلاب شد و دولت انقلاب از «تفاهم مثلث» و جنگ جهانی اول خارج شد. انگلستان از فرصت به دست آمده [خروج روسیه از رقابت های استعماری، لغو یکجانبه سازشنامه سن پترزبورک از سوی شخص لنین و درگیری دولت انقلاب با مسائل متعدد و ازجمله جنگ داخلی و ...] استفاده كرد و در صدد برآمد كه ایران را تماما تحت الحمایه خود کند. لنین همه دعاوی روسیه نسبت به ایران لغو كرده و تمامیت و حاکمیت ملی ایران را به رسمیت شناخته بود.
    انگلستان كه قبلا انحصارا امتیاز نفت ایران را به دست آورده و بسیاری از رجال را مطیع و گوش به فرمان خود ساخته و در دست داشت از تصمیم تحت الحمایه کردن ایران دست نكشید. وثوق الدوله نخست وزیر وقت و دو تن از وزیرانش كه برای قبول تحت الحمایگی انگلستان رشوه نقدی كلانی گرفته بودند با این امر كه به قرارداد 1919 معروف است موافقت كردند.
    در دهم ژانویه سال 1920 ایران به عضویت جامعه ملل پذیرفته شد و چون انگلستان، دیگر راهی جز پذیرفتن حاكمیت ایران نداشت، برای ادامه سلطه خود به طریق دیگر متوسل شد و سرتیپ رضاخان سوادکوهی [پهلوی] را كه دست پرورده افسران روس بود و پس از خروج قزاقخانه ها از دست روسها به فرماندهی تیپ قزاق منصوب شده بود تشویق و حمایت كرد تا دست به كودتا بزند و این عمل 20 فوریه 1921 صورت گرفت. 
    دولت انگلستان به این هم قانع نشد و برای این كه در برابر گامهای بعدی لنین غافلگیر نشود ایران، تركیه و افغانستان را به درپیش گرفتن روشهای ناسیونالیستی (در برابر روش انترناسیونالیستی مسكو) و ایجاد دوستی و برنامه های دید و بازدید میان خود تشویق كرد كه مسكو هم بیكار نماند و با افغانستان قرارداد عدم تجاوز و بی طرفی امضا كرد. انگلستان برای تثبیت امتیاز نفت، دولت رضاشاه را وادار به امضای قرارداد 28 ماه می 1933 (تمدید امتیاز نفت) كرد كه بعدا ایرانیان به رهبری دكتر مصدق آن را لغو و صنعت نفت خودرا ملی كردند كه پس از براندازی 28 امرداد دوباره نفت ایران عملا در اختیار خارجی قرار گرفت و .... رضاشاه که تفکر ناسیونالیستی و خارج کردن از نفوذ دولت لندن را داشت پس از به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان متمایل به او شد، تماس های محرمانه میان او و هیتلر و موسولینی (ایتالیا) برقرار، ایران با کمک موسولینی دارای یک ناوگان نسبتا نیرومند شد و این ناوگان به اخراج انگلیسی ها از خلیج فارس دست زد، خانه نشین کردن رجال آنگلوفیل آغاز، دکتر متین دفتری ناسیونالیست نخست وزیر شد که هیتلر در آستانه تابستان 1941 (1320 هجری) مرتکب یک اشتباه نظامی شد و آن تعرض به روسیه بود ـ همان اشتباهی را که ناپلئون مرتکب شده بود. پیشروی آلمان ها در خاک روسیه و احتمال حمله نظامی ایران به قفقاز سبب اشغال نظامی ایران از طریق خریدن چند نظامی و دولتمرد ایران و برکناری رضاشاه گردید و همه رشته ها دوباره پنبه شد.
    نفوذ قدرت ها در ایران در دوران دو پهلوی هم بمانند قاجارها عمدتا از طریق مقامات پایین تر از شاه صورت می گرفت. مروری بر زندگانی این رجال حقایق را روشن می سازد، ازجمله فعالیت های سیّد ضیاء طباطبایی یزدی که اتفاقا در آگوست (30آگست 1969) و در 80 سالگی درگذشت. بازی های هفته آخر آگوست 1941 که منجر به اشغال نظامی ایران شد توسط همان مقامات عامل ـ دست نشانده ـ صورت گرفت که یک تئاتر، تئاتری همتراز فروپاشی شوروی بود. علی منصور در آگوست 1941 (هفته آخر) و همزمان با گذشتن نظامیان روس و انگلستان از مرز ایران، از نخست وزیری کناره گیری کرد! (که هیچ فردی در چنان وضعیتی نمی کند) و جز فروغی هیچکس حاضر به قبول نخست وزیری نشد.!. 27 آگوست آن سال (5 شهریور 1320) و در اجرای گام به گام طرح (از پیش تهیه شده) توطئه، محمدعلی فروغی كابینه خودرا تشكیل داد كه در آن سرلشكر احمد نخجوان كه از پیش در نظر گرفته شده بود و باید بدون اطلاع و تصویب رضاشاه (فرمانده کل نیروهای مسلح)، دستور ترك مقاومت و مرخص كردن سربازان را می داد كفیل وزارت جنگ شد. از همین روز، محمدعلی فروغی كه سالها با رضاشاه اختلاف نظر داشت و شش سال تمام مورد بی مهری کامل دربار و خانه نشین بود مذاكرات خودرا با نمایندگان لندن و مسکو آغاز كرد. نهم شهریور (31 آگوست) رضاشاه پس از اطلاع از مرخص شدن سربازان پادگانها، این عمل را یك خیانت بزرگ به وطن خواند و در سعد آباد در برابر مقامات نظامی و غیر نظامی، سرلشكر احمد نخجوان و سرتیپ علی ریاضی (مسئولان مرخص كردن خائنانه افراد پادگانها در زمان تعرض خارجی)را تا می توانست با عصای خود كتك زد، پاگون های آنان را پاره كرد و به زندان فرستاد تا در دادگاه صحرائی زمان جنگ محاكمه شوند که روز بعد به او خبر دادند که دولت لندن خواستار کناره گیری و تبعید اوست و فروغی تسلیم این نظر شده است و ....

این Rayen شهرک باستانی ایران که 68 سال پیش مطابق فرضیه افلاتون برای خود مدیر انتخاب کرد ـ نگاهی به تاریخ راین و طرح هایی که اجرا نشدند
در دهه نخست شهریور 1324 (دهه آخر آگوست 1945) که اخبار مربوط به تسلیم شدن ژاپن و پایان جنگ جهانی دوم و پایان یافتن جنگ جهانی دوم در جبهه خاوردور، آمار تلفات سنگین بمباران اتمی آن کشور، تصرف بخشی از مَنچوری و شمال شبه جزیره کره و جزایر کوریل توسط ارتش روسیه سایر اخبار داخله و خارجه را تحت الشعاع خود قرار داده بود و دولت تهران خواستار خروج هرچه زودتر نیروهای نظامی روسیه، انگلستان و آمریکا از ایران شده بود و دولت آمریکا قول داده بود نظامیان خودرا تا دی ماه آن سال از ایران خارج سازد، مردم رایِن Rayen ـ منطقه ای در جنوب شرقی شهر کرمان ـ در اعتراض به تصمیم اداره کل غلّه و نان به خارج ساختن دویست تُن غلّه از این منطقه و نیز ناپدید شدن جزوه های خطی چندصد ساله قرآن از حُسینیه (نمازخانه اصطلاحا پایین شهر) و موارد دیگر، در یک رأی گیری که در محل دبستان آن شهر کوچک و باستانی به عمل آمده بود برای اداره منطقه خود «مدیر» انتخاب کردند و جریان را به استاندار کرمان و نیز نخست وزیر وقت (محسن صدر) اطلاع دادند. 
مهندس حسن محمودی
این نخستین بار بود که یک ناحیه محدود در کشور برای اداره امور داخلی خود (به روش انتخاب شهردار ـ نه، بخشدار و فرماندار) مدیر انتخابی تعیین کرده بود. استاندار کرمان که با کار انجام شده ای روبرو شده بود به مدیر انتخابی حُکم «کَدخُدایی» داد که ساکنان محل حُکم را نپذیرفتند و گفتند که کدخدا اختصاص به روستای کم جمعیت دارد نه راین که شهری است تاریخی با چند هزار جمعیت. استاندار استدلال کرد که نه تنها روستاها، بلکه شهرهای در سطح راین در زمان ساسانیان و بویژه عهد انوشیروان دادگر کدخدای انتخابی داشته اند و دادن عنوان کدخدا به مدیر انتخابی راین نباید تعجب داشته داشته باشد. [فاصله هوایی راین از شهر کرمان 70 کیلومتر است و راه زمینی کنونی آن به سبب دورزدن کوه، 90 و چند کیلومتر که اگر راه پیشین آن ـ راه گُدار گودِر مرمت شود همان 70 کیلومتر خواهد بود.].
    این جرّ و بحث تا پایان دوره چهار ساله مدیریت آن فرد (متوفی در 79 سالگی در سال 1364) ادامه داشت و پس از آن دوره، رایِن دارای شهردار انتخابی شد که معروفترین این شهرداران افلاتون میرحسینی بود.
    مدیر انتخابی شهریور 1334 راین یک معمار کرمانیِ کارشناس ابنیه باستانی بود که پس از نقل مکان به تهران برای دانشجویان رشته معماری دانشکده هنرهای زیبا سخنرانی درسی می کرد. این معمار کرمانی پس از اشغال نظامی ایران در جریان جنگ جهانی دوم و کمبود خواروبار و وجود بیماری و ناامنی در شهرهای بزرگ ازجمله کرمان به راین نقل مکان کرده بود. از آنجا که پیش از انتخابات ـ خودجوش ـ راین در شهریور 1324، شرط شده بود که مدیر انتخابی تقاضای دستمزد نکند، هزینه اداری نداشته و حتی هزینه مکاتبات و مقرّ (دفتر) خودرا هم بر عهده بگیرد و این مدیریت مطلقاً رایگان باشد و ایجاد هزینه برای مردم نکند، مدیر انتخابی در خانه خود تالاری زیبا و نه چندان بزرگ به وجود آورد تا جلسات در آنجا منعقد شوند. وی پس از ترک راین این ساختمان را برای چند سال به اداره پست و تلگراف شهر اجاره داد. [بعدا یکی از چهار فرزند این معمار به آمریکا مهاجرت کرد، دیگری مهندس ثبت اسناد شد، یک دخترش کارمند دانشکده پزشکی دانشگاه تهران و دختر دیگرش به خواست شوهر؛ خانه داری پیشه کرد.].
    و اما درباره راین؛ این شهرک بسیار قدیمی در دامنه کوه هزار و در سر راه جیرفت به کرمان و بندرعباس واقع شده است. گردشگران اروپایی آن را ـ یکی از مناطق خوش آب و هوای جهان توصیف کرده اند. طبق نوشته تاریخ های نظامی، صنعتگران راین در عهد ساسانیان برای ارتش ایران شمشیر، نیزه، زوبین و زره می ساختند. [سوارنظام زره پوش ساسانیان معروف به اَسواران که بارها ارتش امپراتوری روم را درهم شکست شهرت جهانی دارد. قرار بود در میدان مرکزی راین یک مجسمه سوارنظام زره پوش ساسانی قرارداده شود که ظاهرا به علت کمبود بودجه جهت ساخت آن، یک مجسمه ِ آماده دیگر در آنجا قرار داده شده است.]. پرورش اسب و قاطر نیز در ناحیه راین برای فروش به ارتش یک پیشه بود. صنعت شمشیر سازی راین از قرن دوازدهم هجری خورشیدی به تدریج تبدیل به چاقوسازی، و ساخت بیل و کلنگ و ابزار کار شد. در دوران حکومت مصدق که ایران زیر تحریم دولت لندن بود یک صنعتگر راینی به نام ماشاالله هدایتی با کوره، چکش و سوهان، وسایل یدکی برای جنگ افزارهای ارتش از جمله تیربار می ساخت. دژهای نظامی راین که یکی از آنها تقریبا به همان صورت اولیه پابرجاست و آثار دژ دیگری باقیست، شهرت جهانی دارند. در دهه 1340 قرار بود یک گُردان از نیروهای ویژه ارتش (کماندو) در راین مستقر شود که عملی نشد.
    [پس از افتادن کرمان به دست اعراب مسلمان یک واحد نظامی عرب «راین» را مورد حمله قرار داد ولی موفق به تصرف آن نشد و بناچار چندین فرسنگ دورتر مستقر شد که بعدا نام قریة العرب بر آن گزاردند ولی بیشتر کرمانی ها آن را «ده تازیان» می خوانند. [طبق اسناد تاریخی، شهر كرمان در نخستین روز تابستان سال 654 میلادی (در آن سال؛ 22 ژوئن و برابر یكم تیرماه) به تصرف عرب درآمد که «مجاشع بن مسعود سلمی» فرماندهی آنان را بر عهده داشت. مولف تاریخ «منتظم ناصری» وقوع این رویداد را سال 651 میلادی مطابق سال 31 هجری ذكر كرده است.
     هنگام تصرف كرمان، هنوز یزدگرد سوم ـ شاه ساسانی ـ زنده و در شهر مرو بود كه وی نیز در همین سال ترور شد. 
     «مجاشع» پس از تصرف كرمان و دعوت شهروندان به اسلام، به دلایل امنیتی اجازه نداد كه سپاهیانش در شهر مستقر شوند؛ زیرا شنیده بود كه كرمانیان به آیین زرتشت (زرتشتیانیسم) تعصب می ورزند و شدیدا ناسیونالیست هستند. بنابراین، لشكریان او در یک روستای كوچك در چهار فرسنگی جنوب شهر كرمان (كه بعدا معروف به قنات غَسّان شد) خیمه زدند و مستقر شدند. «قنات غسان» به نسبت جمعیت، بیش از هر ناحیه دیگر در جهان اسلام دارای مسجد است. با وجود سقوط شهر کرمان؛ تا سالها، بسیاری از مناطق كوهستانی ایالت كرمان که از دوران هخامنشیان تا 3 ـ 4 دهه پیش تا ساحل خلیج فارس و دریای عُمّان امتداد داشت تسلیم نشده بودند از جمله منطقه «راین
Rayen» كه دژی مستحكم داشت، و در دامنه كوه هزار واقع شده است.].
    راین در طول تاریخ خود شاهد چند جنگ بزرگ بود از جمله نبرد دو دسته از نیروهای آلتائیک (تُرک زبانان) که بر سر حکومت و سُلطه برکرمان با هم جنگیدند و این جنگ در جلگه راین صورت گرفت. یعقوب لیث صفّار در پاییز سال 868 میلادی و پیش از اخراج عرب از شهر کرمان، یک توقف چند روزه در راین داشت. یعقوب پس از آزادکردن شهر کرمان بود که اعلام کرد به زبانی که او نمی فهمد (عربی) مکاتبه نشود و زبان پارسی دوباره جان گرفت و به دو قرن وضعیت ایرانیان که نانوشته باقی مانده و جزئیات آن هنوز به درستی روشن نیست پایان داده شد.
    ماجرای حمله شبانه چهار ژاندارم کرمانی از افراد پاسگاه «نی بید» به یک تیپ هندی ـ انگلیسی در شهریور 1320 در جلگه راین که میان دو کوه گَلَکی و عسکرو (اینک ایستگاه راه آهن راین) چادر زده بودند معروف است. لشکر هفت پیاده کرمان مستقر در پادگان سرآسیاب ـ یکی از دو واحد نظامی ایران بود که بخشنامه نخجوان ـ ضرقامی را برای مرخص کردن سربازان نپذیرفته بود و استدلال کرده بود که فاقد امضای فرمانده کل قوا است و به این جهت تیپ اعزامی دولت لندن از هند به کرمان (از طریق زاهدان) در جلگه راین متوقف شده بود که شبانه هدف شبیخون چهار ژاندارم سوار قرار گرفت و برخی از چادرهای آن به آتش کشیده شد و تلفات داد. این چهار ژاندارم تا پایان جنگ جهانی دوم و صدور بخشنامه عفو عمومی در کوه هزار به سر بردند و تلاش متفقین برای دستگیری آنان به جایی نرسید زیرا که دائما در حال تغییردادن مکان بودند. قهرمانی این 4 ژاندارم دهها سال به صورت افسانه درآمده بود و قرار بود که یک فیلم سینمایی در این زمینه تهیه شود.
    درباره راین نوشته اند که زنان این منطقه تا همین دهه های اخیر چادر سفید یا گلدار بسر می کردند و از چادر مشکی در اینجا خبری نبود. در جریان عقدکنان نیز عروس ها چادر سفید به سر می کردند تا نشان دهند که با چادر سفید به خانه شوهر می روند و با کفن سفید (مرگ) از آنجا خارج می شوند.
    در روستاهای راین از عهد باستان سبک معماری خاصی به کار برده می شد که هنوز آثار آن مشاهده می شود و به آن، سبک «طاق کسری» گویند که مرکب از یک طاق بدون دَر و در طرفین آن دو یا چهار اتاق است. خانواده از طاق بدون در (اصطلاحا صفه) برای نشستن گرد هم و خوردن غذا استفاده می کنند و هنگام خواب به اتاق ها می روند.
    از آنجا که راین دارای آب و هوایی خوش است و دارای باغهای میوه و در دامنه کوه، در دوران پهلوی یکم ثروتمندان کرمان به ساختن باغ و خانه ییلاقی در این شهر کوچک و باستانی تشویق شده بودند و چند ثروتمند زرتشتی (کیانیان و سروشیان) و دیگران از جمله ارجمند کرمانی در شهرک راین خانه و باغ ساختند و سرمایه گذاری کردند.
    شهرت راین از عهد باستان به سنگ مرمر ویژه آن هم بوده است که سبز رنگ است. از این سنگ ها در بناهای دوردست از جمله عمارت تاج محل هند که کار ساختن آن در ژانویه 1653 پایان یافت نیز استفاده شده است. این مرمرها با شتر و از طریق قندهار به هند انتقال داده شده بود. در آن زمان و تا نیمه قرن نوزدهم، افغانستان بخشی از ایران بود. افغانستان نامی است که انگلیسی ها بر ایران خاوری گذارده اند. پس از این جداسازی (تجزیه)، چند خانوار از سیستان خاوری (افغانستان) به راین نقل مکان کردند و اینجارا محل سکونت دائمی خود قرار دادند. در دهه 1350 بررسی هایی به منظور کشف اورانیوم نیز در منطقه راین صورت گرفت.
    شهرت دیگر راین بخاطر آب معدنی و نیمه گرم آن معروف به آبِ گَزگ بود. چشمه این آب در چند کیلومتری شمال راین و در دامنه کوه قرار داشت. در این منطقه از صدها سال پیش حوضچه هایی مُسقّف ساخته شده بود و در کنار این حوضچه ها، یک اقامتگاه همگانی زیبا (به صورت مُتِل های امروز) و محلی برای صرف ناهار در زیر یک چنار بزرگ. جالب اینجاست که استفاده از این اقامتگاه و حوضچه ها مطلقا رایگان بود. این آب معدنی خواص درمانی بسیار داشت که مورد تائید پزشکان اروپایی قرار گرفته بود. قرار بود در این محل یک هتل بزرگ ساخته شود زیرا که از گوشه و کنار کشور برای استفاده از این آب معدنی به آنجا می رفتند ولی پس از انقلاب و آزاد شدن حفر چاه عمیق در آن منطقه (جلگه راین)، چشمه آب معدنی که یک روستای بزرگ به همان نام را نیز آبیاری می کرد، خشک شده است.
    در سده گذشته در راین مردی بنام میرزا غیاث الدین زندگی می کرد که ابتکارات جالبی از خود برجای گذارده است از جمله ایجاد یک روستا بنام نظام آباد است. وی مقرر داشته بود که سهمی از این روستا به هر طفل ذکور (پسر) که در خانواده (فامیل) او به دنیا می آید داده شود و نام نظام آباد نیز به همین دلیل است یعنی تقسیم آن طبق ضابطه ای که او تنظیم کرده است. میرزا غیاث الدین یک حمام عمومی رایگان نیز در راین تأسیس کرده بود. حسینیه ای که جزوات خطی قرآن در آن قرار داشت و از این جزوات دیگر اثری نیست در نزدیکی همین حمام قرار دارد که اینک نوسازی شده است.
    در اوایل دهه 1350 مطالعاتی صورت گرفت تا به سبک کامیونیتی کالج منطقه «تایدواتِر» آمریکا یک کالج دو ساله در راین ایجاد شود که چهار رشته داشته باشد: رشته تربیت مکانیسیَن اتومبیل، رشته رانندگی تریلر (کامیون بزرگ)، رشته باغداری و رشته دامداری بویژه مرغداری. قرار بود طویله سردار در راین که همچنان باقی مانده و قابلیت نوسازی دارد برای کار عملی دانشجویان رشته دام پروری ضمیمه این کالج شود. دلیل دوساله قراردادن این کالج این بود که فارغ التحصیلان آن نخواهند با دردست داشتن کاغذ لیسانس، کارمند دولت و پشت میزنشین شوند. این پروژه پس از تغییر نظام حکومتی به اجرا درنیامده است و همچنین یک پروژه قدیمی تر برای ساختن مجتمع هایی جهت بازنشستگان و سالمندان و نیز هتل های توریستی. مورخان و کتاب نویسان قرون وسطی و جدید «راین» را منطقه ای به دست داده اند که طول عمر مردم آن نسبت به نقاط دیگر بیشتر است.
    همچنین قرار بود که باغهای متعدد کشت نهال گردو ایجاد شود زیراکه از عهد باستان، ناحیه راین به داشتن بزرگترین درخت های گردو شهرت داشت که پس از جنگ جهانی دوم و تضعیف رعایت ضوابط و نظامات دولتی، بسیاری از درخت ها قطع شدند و در ساخت در و پنجره، میز و صندلی بکار رفتند. مهندس حسن محمودی (متولد راین) و از سرجنگلداران کرمان که اینک بازنشسته شده و به صورت کارشناس جنگل و مرتع فعالیت دارد طرح جالبی برای احیاء گردوکاری راین تهیه کرده بود که ظاهرا به اجرا درنیامده است. گفته شده است که اگر گردوکاری راین احیاء شود رقیبی برای گردوکاران ایالت جورجیای آمریکا خواهد بود. 
    مؤلف تاریخ آنلاین ایرانیان که بزرگترین روزنگار به زبان پارسی (الفبای عربی و الفبای سیریلیک) در اینترنت است در شهریور 1392 (آگوست 2013) و بمناسبت گذشت شصت سال از زمان انتخاب مدیر برای راین به تصمیم ساکنان آن (در اصطلاح دمکراسی و بر پایه عقاید افلاتون؛ مدیرِ مردمی) از این شهر ده هزار نفری دیدن کرد.
    در طول این دیدار، به مولف گفته شد که بسیاری از ساکنان قدیمی راین به کرمان و شهرهای بزرگ دیگر و بعضاً به خارج نقل مکان کرده اند. به رغم زیبایی جنوب شهر و وجود دو تپه در این محل، توسعه شهر به بخش شمالی آن منتقل شده است و جنوب شهر رو به ویرانی می رود. قنات های اطراف راین به علت حفر دهها چاه عمیق خشک شده اند. از بوته های غیچ (اَغیچ) که جلگه راین را سرسبز کرده بودند، دیگر اثری نیست و جای آنها را باغ پسته گرفته است. اثری از آنهمه چاقوساز در این شهرک دیده نمی شود. زرتشتیان باغ و مزارع خودرا ترک کرده اند. شهرک دارای مدرسه عالی و صنایع بزرگ نیست. اخیرا یک کارخانه کلمپه سازی در آنجا تاسیس شده است. خانه مدیر انتخابی شهریور 1324 به ویرانه تبدیل شده است، درهای ساختمان به سرقت رفته و مسکونی نیست، طویله سردار مجلل که تا نیمه 1330 در آنجا برای فروش به ارتش، اسب و قاطر پرورش می یافت و قرار بود گاوداری و ... شود به ویرانه ای تبدیل شده است و از آن استفاده نمی شود....
چهار تن از معاریف متولد راین، از راست به چپ: عباس اژدری 77 ساله معمار معروف استان کرمان و مشوّق تاسیس کارخانه کلمپه سازی راین ـ محمد بهمن زاده مدرّس ریاضیات، متصدّی آموزش ضمن کار، مدیر نمونه سال 1374 و بانی یک موسسه خیریه در راین ـ اکبر بهشتی 75 ساله رئیس مجمع امور صنف تولیدی کرمان و رئیس شورای حل اختلاف شماره 23 ـ ایرج میرحسینی 75 ساله سرمایه گذار و عمران گر بنام
علی زابلی شهردار 52 ساله راین (شهریور 1392)
نمای نیمه ویرانِ (شهریور 1392) تالاری كه نخستین مدیر انتخابی راین در خانه خود برای تشكیل جلسات عمومی ساخته بود 

طویله سردار كه قرار بود گاوداری و محل آموزش عملی دامداری شود، اینك (شهریور 1392) ویرانه ای بیش نیست

زلزله مرگبار قزوین و ... ـ 39 سال پیش از آن و در همان روز یک زمین لرزه با 140 هزار کشته در ژاپن روی داده بود
ساعت 11 بعد از ظهر یکم سپتامبر 1962 (دهم شهریور 1341) زمین لرزه شدیدی در منطقه بوئین زهرای قزوین روی داد كه تهران را هم به لرزه درآورد. تلفات این زمین لرزه را ده تا بیست هزار كشته گزارش كرده اند. 40 سال بعد بار دیگر زلزله سختی در همان محل روی داد كه باز هم تلفات داشت، ولی به مراتب كمتر. در شهریور 1389 (دهه آخر آگوست 1962) هم زلزله ای در منطقه دامغان روی داد که شهر تهران نیز تکان خورد. این زمین لرزه تلفات سنگین نداشت. بوئین زهرا در غرب تهران و دامغان در شرق آن قرار گرفته است.
    یكم سپتامبر 1923 (39سال پیش از زلزله قزوین و در همان روز و همان ساعات) یك زمین لرزه شدید ژاپن را تكان داده بود كه بر اثر آن، تنها در مناطق توكیو و یوكوهاما بیش از یكصد هزار تن كشته شده بودند. طبق برخی گزارش ها، تلفات این زلزله ژاپن 140 هزار کشته بود.

نوع مطلب :
برچسب ها : تاریخ نگار روزانه ایران، اسکندر، مصدق، قرارداد وثوق الدوله، انگلستان، نیروی نظامی، شوروی،
لینک های مرتبط : تاریخ نگار ایران - 31 شهریور 90، تاریخ نگار ایران - 21 دی 90، تاریخ نگار ایران - 20 دی 90، تاریخ نگار ایران - 16 دی 90، تاریخ نگار ایران - 13 دی 90، تاریخ نگار ایران - 6 مهر 90، تاریخ نگار ایران - 5 مهر 90، تاریخ نگار ایران - 4 مهر 90، تاریخ نگار ایران - 25 آبان 89، تاریخ نگار ایران - 7 آبان 89، تاریخ نگار ایران - 7 مهر 89، تاریخ نگار ایران - 4 تیر 91، تاریخ نگار ایران - 1 مرداد 89،


یکشنبه 10 شهریور 1392 :: نویسنده :
نظرات ()
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:38

Really loads of excellent advice.
order a sample of cialis cialis generika cialis patent expiration cialis canada on line prices for cialis 50mg we like it safe cheap cialis canadian discount cialis we use it 50 mg cialis dose venta cialis en espaa cialis kamagra levitra
یکشنبه 11 شهریور 1397 16:44

Seriously loads of valuable advice!
fast cialis online cialis generic tadalafil buy cialis coupon cialis side effects cialis prezzo al pubblico try it no rx cialis cialis online holland buy cialis uk no prescription if a woman takes a mans cialis side effects of cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 21:31

You actually explained that well!
cialis 20mg preis cf cialis rezeptfrei cialis for sale in europa cialis tadalafil india cialis 100mg cost precios cialis peru cialis side effects dangers cialis official site 200 cialis coupon cialis daily dose generic
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:29

Thanks a lot! Useful information!
cialis patent expiration buy cialis uk no prescription cialis 5mg cialis online napol buy cialis online legal cialis professional yohimbe cialis 20 mg cost wow cialis tadalafil 100mg generic cialis tadalafil chinese cialis 50 mg
جمعه 7 اردیبهشت 1397 23:17

Amazing plenty of amazing info.
buying cialis on internet canadian cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis for daily use cialis para que sirve cialis cost how much does a cialis cost cialis sicuro in linea buy brand cialis cheap tarif cialis france
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 17:08

Wonderful forum posts. With thanks!
buying viagra online legal viagra alternatives sildenafil generic uk buy viagra cvs buy viagra professional can you buy viagra at cvs sildenafil usa can you buy viagra over the counter viagra buy no prescription generic viagra
شنبه 18 فروردین 1397 07:55

Kudos. Awesome stuff!
cialis arginine interactio effetti del cialis prices on cialis 10 mg cialis generic cialis tablets australia generic cialis 20mg uk can i take cialis and ecstasy cialis 5mg canadian drugs generic cialis recommended site cialis kanada
شنبه 4 فروردین 1397 07:14

Thank you. A lot of data!

cialis et insomni we recommend cheapest cialis cialis patentablauf in deutschland achat cialis en suisse tadalafil 5mg generic cialis soft gels we like it cialis price free generic cialis how much does a cialis cost where do you buy cialis
پنجشنبه 19 مرداد 1396 15:43
Simply desire to say your article is as astonishing.
The clearness on your post is just cool and that i
can suppose you are knowledgeable on this subject.
Fine along with your permission let me to snatch your RSS feed to stay updated with impending post.
Thank you 1,000,000 and please carry on the gratifying work.
دوشنبه 16 مرداد 1396 14:03
Awesome things here. I am very satisfied to see your article.
Thanks a lot and I am looking forward to contact you.

Will you please drop me a e-mail?
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:38
you're actually a just right webmaster. The website loading velocity is
amazing. It kind of feels that you're doing any unique
trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a fantastic job in this topic!
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 07:47
Hey! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask.
Does running a well-established blog such as
yours take a massive amount work? I'm brand new to writing a blog but I do write in my diary on a daily basis.

I'd like to start a blog so I can share my own experience and views online.
Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring blog owners.

Thankyou!
پنجشنبه 31 فروردین 1396 13:10
This design is wicked! You certainly know how to keep a
reader entertained. Between your wit and your videos, I was
almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.

I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 19:41
Hi everyone, it's my first go to see at this web site, and post is genuinely
fruitful in support of me, keep up posting these types of articles.
جمعه 25 فروردین 1396 17:08
Can I simply just say what a relief to uncover somebody that genuinely understands what they're talking about over the internet.
You actually know how to bring an issue to light and make it important.

More and more people have to check this out and understand this side of your story.
It's surprising you're not more popular because you certainly have the gift.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 19:10
This design is wicked! You definitely know how to
keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost
moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:58
whoah this blog is excellent i love studying your
articles. Keep up the great work! You understand,
many persons are looking around for this information, you could help
them greatly.
سه شنبه 15 فروردین 1396 14:14
I just couldn't go away your website before suggesting that I actually loved the usual info a
person provide to your guests? Is going to be again often in order to
investigate cross-check new posts
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 تا 48
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic