درباره وبلاگ


سلام امیدوارم از مطالب این وبلاگ خوشتون بیاد.............کسانی که میخوان از مطالب این وبلاگ توی وبسایتشون کپی کنن ذکر منبع یادشون نره........................ در ضمن برای تبادل لینک اول منو با اسم " جاذبه های تاریخی ایران باستان " لینک کنید و لینک خودتون رو در قسمت ارسال لینک وارد کنید........ با تشکر علیرضا
Email: alirezash66@yahoo.com
Instagram: alirezash68

مدیر وبلاگ : علیرضا .
Instagram
پیوندهای روزانه
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
به نظر شما بهترین حکومت در ایران کدوم بود؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Instagram Locations of visitors to this page

Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


Powered by WebGozar

آپه دنه
تاریخ کهن ایران از 10000 سال پیش تا کنون..............
اجتماع صدها روحانی و طلبه برضد مشروطه شدن حكومت ایران: مشروعه، نه مشروطه
باقرخان سعدالدوله
از سوم تیرماه 1276 (24 ژوئن 1907) صدها روحانی و طلبه به هدایت شیخ فضل الله نوری در شهر ری اجتماع و به مشروطه شدن (پارلمانی شدن) حكومت ایران اعتراض و خواهان حكومت مشروعه (اسلامی) شدند و بنای نوشتن نامه و ارسال تلگرام برضد مشروطیت به شهرهای مختلف ایران و روحانیون این شهرهارا گذاشتند.
    در همین روز به اشاره مجتهد شهر زنجان به ساختمان فرمانداری این شهر هجوم برده شد كه ضمن آن باقرخان سعد الدوله فرماندار وقت جان خودرا از دست داد.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

اخطار سفارت انگلستان در تهران به دولت وقت که گستاخانه تعبیر شده بود
در پی محاصره سفارت انگلستان در تهران برای جلوگیری از پناهنده شدن سیاستمداران مخالف محمدعلیشاه، اصحاب نشریات و ... به آنجا توسط نیروی قزاق به فرماندهی افسران روس، كه از روز گلوله باران شدن مجلس با توپ آغاز شده و ادامه یافته بود، سوم تیرماه 1287هجری (24 ژوئن 1908) سفارت انگلستان اخطار شدیدالحنی به دولت وقت ایران تسلیم كرد كه مورخان درتالیفات خود آن را «گستاخانه» توصیف كرده اند.
    در این اخطاریه مصرا خواسته شده بود كه محاصره سفارتخانه بی درنگ پایان یابد، «شاه» وزیر دربار خود را برای عذرخواهی حضوری از این عمل به سفارت انگلستان بفرستد!!، شاه با دستخط خودش جان و اموال كسانی را كه به سفارت انگلستان پناه آورده و متحصّن شده اند تضمین كند و كسانی كه با سفارت انگلستان در تهران رفت و آمد داشتند و در روزهای اخیر دستگیر و بازداشت شده اند بی چون و چرا آزاد گردند و ....
     همان روز، سفارت فرانسه در تهران (كه دولت متبوع آن نیاز به اتحاد با انگلستان در اروپا در برابر تهدید آلمان داشت) از این اخطار سفارت انگلستان به دولت تهران حمایت كرده بود.
    ... و غروب سوم تیر (روز دریافت اخطار سفارت انگلستان)، محمد علی شاه با وجود این كه مورد حمایت دولت روسیه ــ رقیب استعماری انگلستان در ایران ــ بود فرمان عفو عمومی صادر و مشیرالسلطنه را مامور تشكیل كابینه كرد.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
قتل دست اندركاران نشریات در باغ شاه (پادگان حرّ) - سختگیری از طریق قانون مطبوعات
میرزاجهانگیر خان شیرازی
سوم تیرماه سال 1287 (24 ژوئن 1908)، و یك روز پس از به توپ بسته شدن ساختمان مجلس در میدان بهارستان و دستگیری برخی نمایندگان پارلمان و اصحاب نشریات و انتقال آنان به باغ شاه (پادگان حرّ) كه محمد علی شاه قاجار ـ خود نیز به آنجا نقل مكان كرده بود، میرزاجهانگیرخان شیرازی ناشر صور اسرافیل، همچنین ملك المتكلمین و سلطان العلمای خراسانی از دست اندركاران نشریات دیگر در همان محل اعدام شدند. این اعدامها چند ساعت پیش از صدور فرمان عفو عمومی انجام شده بود. عفو عمومی در پی اخطار سفارت دولت لندن در تهران صورت گرفت که نقطه ضعف دیگری در تاریخ ایران است. پس از به توپ بسته شدن مجلس در دوم تیرماه 1287، در تهران حکومت نظامی و منع رفت و آمد شبانه برقرار شده بود.
    رویدادهایی که به دستگیری و ا اعدام ناشران چند روزنامه در ژوئن 1908 در تهران منجر شد باعث شده است که در ایران، دولت ها در صدور پروانه انتشار روزنامه احتیاط کنند و در چارچوب قانون مطبوعات (که بیشتر کشورها فاقد آن هستند) و از طریق آن به اعمال سختگیری ادامه دهند و بزعم اصحاب نظر، محدودکننده ترین قوانین مطبوعاتی ایران قانون مصوب 1985 (1364 هجری) است که در زمان نخست وزیری میرحسین موسوی و وزارت ارشاد محمد خاتمی تدوین شده است. به علاوه، این قانون توجه لازم به ارتقاء ژورنالیسم حرفه ای (پروفوشنالیسم) در ایران نکرده که عامل برقراری تعادل در جامعه است و درنتیجه در ربع قرنی که از عمر این قانون می گذرد به روزنامه نگار حرفه ای پروانه انتشار روزنامه (یومیه) داده نشده است. این قانون، پیش شرط تجربه حرفه ای و استطاعت مالی برای متقاضی پروانه در نظر نگرفته است. همین قانون به گونه ای انشاء شده است که امکان داده شد چند سال پیش روزنامه دولتی ایران توقیف شود و حدود یک سال در توقیف باقی بماند حال آنکه توقیف فعالیت یک موسسه دولتی به خاطر خطای مدیر و یا کارمند آن (خطای فرضا «فرد») منطقا قابل قبول نیست و خلاف استاندارد بین المللی و ... است.
    غیبت شرط داشتن سرمایه متقاضی انتشار نشریه در قانون مطبوعات مصوّب سال 1364 است که برخی از صاحبان پروانه به قول روزنامه کیهان آنهارا اجاره می دهند. مشکل ضعف مالی برخی از نشریات سبب تعلل در پرداخت دستمزد اعضای تحریریه و حق التحریرها و یا متوقف شدن انتشار و بیکارشدن روزنامه نگاران می شود که مآلا به صف ناراضیان می پیوندند. طبق یک تجربه قدیمی جهانی، یک فرد چندماه پس از اشتغال به روزنامه نگاری به لحاظ روانی و اشتیاق نمی تواند این پیشه را ترک کند و ناخرسندی ناشی ازبیکارشدن و یا دریافت نکردن حق التحریر از ذهن او خارج نخواهد شد و ....
    قانون مطبوعات مصوب 1364 «سیاست مطبوعاتی» ایجاد نکرده است مثلا محدودیت شمار نشریات برحسب جمعیت شهر و کشور و ... و همین ضعف سبب شده است که در کشور هفتاد میلیونی ایران هر سال سه چهار هزار نفر متقاضی انتشار نشریه شوند که دهها بار بیش از ظرفیت کشور است. لازم است قبلا با این متقاضیان مصاحبه شود (همان کاری را که کمیسیون اف سی سی آمریکا در مورد متقاضیان رادیو تلویزیون می کند) که اگر آیا از ظرفیت بازار و مخاطبان احتمالی اطلاع دارند؟ و اگر برای گفتن حرفشان می خواهند با تحمل هزینه سنگین روزنامه بدهند که این کار راه آسان تری دارد بروند روزنامه آنلاین و وبلاگ بدهند و .... در آمریکا و چندین کشور دیگر، انتشار نشریه نیاز به داشتن پروانه ندارد، چرا در این کشورها کسی نمی رود به دلخواه و بدون توجه به بازار مخاطب، روزنامه بدهد. پایتخت آمریکا و حومه اش (شامل چند شهر) تنها دو روزنامه دارد. در ایران، کمک مالی دولت به نشریات انگیزه دیگری برای هجوم به دریافت پروانه است. درکدام کشور به کسب و کار روزنامه نگاری کمک مالی می شود؟. باید توجه شود که اقتصاد ایران از آغاز دهه 1350 (1970 میلادی) برپایه نفت است Oil Based Economy ـ درآمدی متزلزل و پایان یافتنی.
    چرا همانند سایر کشورها (در آمریکا در رابطه با رادیو تلویزیون ها که غیر دولتی هستند) پروانه نشریات را «یکساله» قرارندادند که در طول سال قبلی شرایط تغییر نکرده باشد. دهها سال پیش در ایران (پیش از رایگان شدن آموزش و پرورش)، متقاضی تاسیس مدرسه غیر دولتی باید مطابق آیین نامه مربوط ساختمان، میز و نیمکت ارائه و معلم واجد شرط معرفی می کرد و به تایید هیات بازرسان می رساند تا اجازه شروع کار می گرفت که لازم بود این روش هنگام تدوین قانون مطبوعات سال 1364 منظور می شد.
    در دهه 1340 دولت وقت ایران با هدف جلوگیری از هدر رفتن منابع (کاغذ، مرکب و نیروی انسانی) و نیز کنترل آگهی های دولتی برای تیراژها نصاب تعیین کرد و هر نشریه که فروش آن کمتر از نصاب تعیین شده بود تعطیل شد.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

زد و خورد نیروهای انگلیسی با افراد جنبش جنگل در گیلان
زد و خورد افراد مسلح «جنبش جنگل» در گیلان با نیروهای اعزامی انگلستان كه قصد داشتند بلشویكهایی را كه به شمال ایران وارد شده بودند سركوب كنند از سوم تیر ماه 1297 (24 ژوئن 1918) آغاز شد. دولت لندن جنبش جنگل چپگرا و تمجیدگر انقلاب بلشویکی روسیه می دانست. نیروهای انگلیسی در نبرد با جنبش جنگل از آتش توپ استفاده می كردند که افراد جنبش جنگل فاقد آن بودند.
     نیروهای انگلیسی كه طبق سازشنامه تقسیم ایران (قرارداد سن پترزبورگ)، در وطن ما مستقر شده بودند ماموریت داشتند كه پس از سركوب بلشویكهایی که از روسیه به شمال ایران وارد شده بودند، به قفقاز بروند و به كمك مخالفان مسلح كمونیسم و حکومت انقلاب بلشویکی روسیه (معروف به سفیدها) بشتابند.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

بحرین و تغییركلام 180 درجه ای شاه
سوم تیر ماه 1338 شاه وقت (پهلوی دوم) در یك مصاحبه مطبوعاتی كه بازتاب جهانی داشت درباره بحرین گفت: بحرین مال ما و متعلق به ما است. وی اضافه كرده بود: ... ولی شیخ آنجا با بستن قراردادهایی با دولتهای مشخص كار را بر ما دشوار ساخته است (تا حاکمیت ایران را اعمال کنیم)، زیرا كه این دولتها در قبال بحرین تعهداتی سپرده اند و ....
     همین شاه ده سال بعد (180 درجه) تغییر کلام داد و در مصاحبه ای درجریان سفر هند، ناگهان با استقلال بحرین موافقت کرد که قانونا چنین اختیاری را نداشت!. این كار شاه كه نوعی موافقت با تجزیه کشور تلقی شده است یكی از ایرادهای وارده به او بود. رسیدگی به این ایراد اینک (پس از مرگ شاه در قاهره در تابستان سال 1359) در دست قاضی «تاریخ» است. گفته شده است که شاه تحت فشار یک دولت قدرتمند (که برنامه داشت بعدا بحرین را پایگاه نظامی خود در منطقه قرار دهد) با انجام رفراندم ـ تنها در بحرین و نه در همه ایران ـ موافقت کرده بود. وی در این کار به اراده و خواست ایرانیان توجه نکرد.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

تظاهرات چهارروزه تهران بر ضد فساد اداری و رواج پارتی بازی و کناره گیری هویدا
سوم تیرماه 1356 (24 ژوئن 1977و سال پیش از انقلاب)، تهران شاهد یك رشته تظاهرات بر ضد برخی از سیاستهای امیرعباس هویدا نخست وزیر وقت و شخص شاه ازجمله گسترش فساد اداری، رواج پارتی بازی و خروج صدها میلیون ارز دلاری هفت تومان از كشور بود. اعتراض و تظاهرات از دانشگاهها آغاز شده و گسترش یافته بود. باوجود مداخله پلیس و ساواك ـ تیراندازی و توسل به خشونت، این تظاهرات به صورت پراكنده تا سه روز بعد ادامه داشت. امیر عباس هویدا 15 مردادماه (یک ماه و 12 روز پس از آغاز تظاهرات) کناره گیری کرد که گفته شده است اعتراض تهرانی ها در هفته اول تیرماه در رفتن او پس از 12 سال و شش ماه از ریاست شورای وزیران بی تاثیر نبود. هویدا پس از این کناره گیری، وزیر دربار شد.
     تظاهرات تهران در پی انتشار گزارشهایی (از رادیوهای فارسی زبان كشورهای دیگر) مبنی بر خرید مستغلات فراوان، سهام شرکتها و اوراق بهادار (باوند) از سوی ایرانیان پولدار در اروپا و آمریكا و دیده شدن آنان در قمار خانه های خارج و باختهای سنگین آغاز شده بود. تظاهر كنندگان شعار می دادند: «غارت ایران باید متوقف گردد. تبعیض، تبعیض، تبعیض».
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

دو خبر عادی که انتشار آنها در سال 1357 فعالیت های انقلابی را شدت داد: مهریه و فساد
ژوئن 1978 (تیرماه 1357 و در جریان انقلاب) انتشار ترجمه گزارشهای مربوط به كلاهبرداری های یك زن ایرانی از جواهر فروشی ها و بانكها در انگلستان كه اعتیاد به قمار كردن داشت از رسانه های لندن در روزنامه های تهران همراه با چاپ عكس او سبب خشم برخی از هموطنان و اعتراض آنان و تشدید فعالیت های انقلابی شده بود.
    همزمان، انتشار خبری در روزنامه های تهران که مهر همسر یک کارخانه دار میلیونها تومان بوده و پرداخت شده است بر شدت این اعتراضهای انقلابی افزود زیرا که چنین مهر سنگینی رسم نبود و پرداخت آن هم در توان هرکس نبود. انقلابیون شعار می دادند که این این قبیل پولها، تنها از اجحاف به مردم به دست می آید (شعار: شاه حمایت می کند ... اجحاف به مردم می کند). این دو خبر بر خشم مردم معمولی به گونه ای موثر افزوده بود. ساواک موفق شد که از ادامه چاپ و دنباله کردن خبر مهر هنگفت همسر فرد کارخانه دار در روزنامه ها جلوگیری کند ولی نتوانست مانع ادامه ترجمه و انتشار گزارش های مربوط به بانوی قمارباز ایرانی شود.
     در سال 1384 و سه دهه پس از آن وقایع، در خرداد سال 1384، روزنامه های تهران گزارش از مهرهای دهها و صدها میلیون تومانی داده و نوشته بودند که سه درصد از زندانی های ایران را مردانی تشکیل می دهند که قادر به پرداخت مهر بسیار سنگین زنان خود نبوده اند. طبق قانون دهه 1370 خورشیدی مهر زنانی که ازدواج آنان در سابق ثبت شده، در صورت مطالبه، بر پایه نرخ تورم به روز تبدیل و قابل پرداخت است و برخی از آنها بر پایه نرخ سکه طلا تا صدها برابر احتساب می شود!. این قانون از همان روز تصویب مورد اعتراض قرار گرفته که چرا سایر دیون را شامل نشده و در نتیجه تبعیض ساز است و باید لغو و یا اصلاح شود زیرا که قانون اساسی جمهوری اسلامی هیچ حرکت تبعیض آمیز را به رسمیت نمی شناسد. برخی این شایعه را پراکنده کرده بودند که نمایندگان وقت با هدف های خصوصی این قانون را که در کشوری دیگر وجود ندارد به تصویب رسانده اند.
     طبق قوانین اسلامی، مهر زنان از دیون حال است و هر آن، که اراده کنند می توانند آن را مطالبه و در صورت استنکاف شوهر و یا عدم استطاعت او به پرداخت، آن را به اجرا بگذارند و تقاضای توقیف شوهر و اموال او را کنند.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

انجام دور دوم انتخابات سال 1384 ریاست جمهوری ایران
سوم تیرماه 1384 دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران انجام شد. كل آراء ریخته شده به صندوقها، 27 میلیون و 959 هزار اعلام شده بود. این نخستین انتخابات ریاست جمهور در ایران بود كه به دور دوم راه یافته بود. در دور دوم، هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس تشخیص مصلحت نظام و محمود احمدی نژاد شهردار وقت تهران با هم رقابت می كردند. در دور نخست رای گیری ـ هاشمی رفسنجانی با شش میلیون و 159 هزار رای، اول و احمدی نژاد با پنج میلیون و 710 هزار رای (449 هزار رای كمتر) دوم شده بود. نتایج رای گیری دور دوم، چهارم تیرماه 1384 (روز بعد) اعلام شد كه برنده انتخابات احمدی نژاد بود. (جزئیات در مطالب چهارم تیرماه این سایت آمده است)
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

اسناد براندازی 28 امُرداد 1332
در این روز در سال 2007 در واشنگتن اعلام شد که که مدیریت واحد سازمان های اطلاعاتی آمریکا تصمیم گرفته است که اسناد محرمانه «سیا» و عمدتا مربوط به دهه های 1950، 1960، و 1970 این سازمان را از طبقه بندی خارج و در آرشیو ملی جهت مطالعه محققان قرار دهد.
     اگر این تصمیم به صورت کامل عملی شود قاعدتا اسناد مربوط به براندازی 28 امرداد 1332 ایران (کودتای آگوست 1853 برضد دولت مصدق) هم به آرشیو ملی (آمریکا) منتقل و بخش های مبهم براندازی روشن خواهند شد و .... مورخان نوشته اند که انگلستان با کمک ایادی داخلی خود و نیز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کودتای 28 امرداد تهران صورت داد.
    بعدا برخی گزارشگران رسانه ها گفتند که به آنان گفته شده که همه اسناد مربوط به براندازی 28 امرداد در دسترس نیست.
     شبکه تلویزیونی ای. بی. سی. آمریکا که این خبر را در همان روز (24 ژوئن) پخش کرد تصویر زیر را هم که طراحی کرده بود نشان داد:


 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.


ادیان و روحانیون
آغاز خلافت علی (ع) مطابق تقویم میلادی
خلافت علی (ع) مطابق تقویم میلادی 24 ژوئن سال 656 (سوم تیرماه ـ در آن زمان ماه ذیحجه) آغاز شد.
     هفت روز پس از قتل عثمان، مسلمین با علی (ع) بیعت كردند. عثمان 17 ژوئن در خانه اش در مدینه كشته شده بود. خانه عثمان از هفته ها پیش از مرگ وی و به روایتی چهل روز در محاصره ناراضیان از حكومت بود كه از بین النهرین، مصر و سایر بلاد اسلامی به مدینه رفته بودند و گروهی از همین ناراضیان هفدهم ژوئن به خانه هجوم بردند و عثمان را با ضربات متعدد كشتند.
     بسیاری از مسلمانان به خاطر این كه عثمان مناصب را به افراد عشیره و اقوام خود از بنی امیه می داد و بیت المال را میان ایشان قسمت می كرد و آنان به پشتگرمی عثمان، ظلم و جور می كردند و فساد همه جا را فرا گرفته بود از او ناراضی و روی گردان شده بودند.
     گروهی از ناراضیان یك سال پیش از رفتن به حجاز و محاصره خانه عثمان، به علی (ع) شكایت برده بودند، ولی نصایح وی در عثمان موثر واقع نشده بود. عثمان هنگام مرگ 82 ساله بود.
     جنگ جمل در همین سال (9 دسامبر سال 656 میلادی)، پنج ماه و 15 روز پس از آغاز خلافت علی (ع) روی داد.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.منبع: http://www.iranianshistoryonthisday.com/farsi.asp
نوع مطلب : قاجار، پهلوی، جمهوری اسلامی، تاریخ نگار روزانه ایران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 4 تیر 1391 :: نویسنده : علیرضا .
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات