درباره وبلاگ


سلام امیدوارم از مطالب این وبلاگ خوشتون بیاد.............کسانی که میخوان از مطالب این وبلاگ توی وبسایتشون کپی کنن ذکر منبع یادشون نره........................ در ضمن برای تبادل لینک اول منو با اسم " جاذبه های تاریخی ایران باستان " لینک کنید و لینک خودتون رو در قسمت ارسال لینک وارد کنید........ با تشکر علیرضا
Email: alirezash66@yahoo.com
Instagram: alirezash68

مدیر وبلاگ : علیرضا .
Instagram
پیوندهای روزانه
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
به نظر شما بهترین حکومت در ایران کدوم بود؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Instagram Locations of visitors to this page

Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


Powered by WebGozar

آپه دنه
تاریخ کهن ایران از 10000 سال پیش تا کنون..............
روز جهانی کوروش (Cyrus Day)
نقش تصویر کوروش، باقی مانده از عهد باستان


    بیست و نهم اكتبر روز جهانی كوروش (سایرس دی) نام گذاری شده است كه از دیرباز پارسیان، یهودیان، دوستداران حقوق بشر و هواداران اداره جهان به صورت ملل مشترك المنافع آن را گرامی داشته و رعایت می كنند.
     این روز به مناسبت تكمیل تصرف امپراتوری بابل به دست ارتش ایران (29 اكتبر سال 539 پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در دنیای باستان برقرار شده است . 2548 سال پیش در همین ماه اعلامیه تاریخی كوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشار یافت كه نخستین سنگ بنای یك دولت مشترك المنافع جهانی و هر سازمان بین المللی بشمار می آید. حقوق انسان از دیدگاه کوروش همان زمان مکتوب شده است که موجود است و استوانه کوروش نامیده می شود.

قحط الرجال در ایران سال 1918 ، جل الخالق!
 «قحط الرجال» واژه ای بود كه به نوشته مطبوعات تهرات، در چنین روزهایی در سال 1297 خورشیدی (اواخر اكتبر 1918 میلادی) ورد زبان تهرانی ها شده بود. این واژه از اواخر مهرماه پس از آن كه وثوق الدوله رئیس الوزراء وقت یك بلژیكی را برای حل مسئله نان پایتخت ایران! به ریاست اداره نان منصوب كرده بود رایج شده بود. یكی از روزنامه ها پس از این انتصاب نوشته بود: قحط الرجال در ایران، جل الخالق!. این روزنامه به این وسیله خواسته بود غیر مستقیم بپرسدكه مگر در ایران كمبود مدیر است كه یك بلژیكی را مدیر اداره نان كه یك موضوع بسیار محلی است كرده اند. اتفاقا این بلژیكی بدون داشتن آگاهی از سابقه مسئله نان توانست آن را حل كند كه رئیس الوزراء قبلی موفق نشده بود و بر سر«نان» پست خود را از دست داده بود.

قلع و قمع هواداران كلنل پسیان در خراسان

حسین آقا میر پنج
در دومین هفته ماه آبان سال 1300 خورشیدی (اكتبر 1921) حسین آقا میر پنج (سرلشكر حسین خزاعی) فرمانده نیروهای قزاق اعزامی از تهران به مشهد، یك ماه پس از مرگ كلنل محمد تقی خان پسیان هواداران قیام او را در خراسان شدیدا سركوب كرد. گروهی اعدام و دهها تن دیگر از آنان نیز زندانی شدند. حسین آقا میرپنج بقیه هواداران قیام كلنل را تهدید كرده بود كه اگر از ادامه انقلاب دست بر ندارند و سلاحهای خود را تحویل ندهند بی رحمانه قلع و قمع خواهند شد.
     كلنل محمد تقی خان كه از مداخلات بیگانگان در امور وطن و خیانت و یا سكوت رجال وقت به ستوه آمده بود در خراسان دست به یك قیام ملی زده بود و موفقیت هایی هم به دست آورده بود كه قربانی توطئه شد.
    وی قبل از این قیام، با ژاندارمهای خود نیروهای به مراتب بیشتر و مجهزتر روس را از همدان مجبور به عقب نشینی كرده و شهر را آزاد ساخته بود. کلنل از مداخله قدرت های اروپایی در امور وطن، سخت خشمگین بود و بسیاری از رجال وقت را خودخواه و خائن می دانست - خیانت دانسته (عمدی) و یا ندانسته.


دو سوء قصد در تهران سال 1304

29اكتبر سال 1925 (هفتم آبان 1304 خورشیدی) واعظ قزوینی ــ روحانی چپگرا و ضد سرمایه داری را كه ناشر روزنامه «نصیحت» بود در ساختمان مجلس در بهارستان كشتند و هنوز به درستی انگیزه قتل روشن نشده است وطراحان آن شناخته نشده اند، چرا؟. وی مقالات تندی بر ضد فساد مالی، اجحاف و احتكار و نبود مروت و انصاف در ثروتمندان و آزمندی آنان منتشر می كرد.
     در همین روز در سال بعد (1305) سید حسن مدرس نماینده مجلس در تهران مورد سوء قصد قرار گرفت، مجروح و در مریضخانه دولتی (بیمارستان سینا) تحت عمل جراحی قرار گرفت و نجات یافت.


بركنارشدن مقامات نظامی و غیر نظامی ایران به دستور متفقین و آزمندی، فرصت طلبی ها و ...

از هفتم آبان 1320 (29 اكتبر1941)، دوماه پس از اشغال نظامی ایران كار بركناری، بازنشستگی و انتقال مقامات نظامی و غیر نظامی ایران طبق فهرست متفقین آغاز شد. دراین تصفیه دامنه دار بسیاری از افسران ارتش نیز به كارهای غیرنظامی گمارده شدند.
     مروری بر فهرست مقامات تصفیه شده و سوابق آنان نشان می دهد كه عمدتا از میان میهندوستان و مخالفان سلطه اجنبی انتخاب شده بودند. در میان آنان گروهی هم كه قبل از اشغال نظامی ایران،تمایل به ناسیونال سوسیالیسم آلمان از خود نشان داده بودند دیده می شدند.
     همزمان با آغاز كار تصفیه مقامات، كمبود مواد غذایی و كالای مصرفی چهره خود را در ایران آشگار می كرد. كار جیره بندی در شهرهای بزرگ ایران و همزمان با آن سوء استفاده از این وضعیت، احتكار و توزیع مواد غدایی آلوده و كالای نامرغوب آغاز شده بود. مقامات اشغالگر (متفقین) این وضعیت را به حساب آزمندی و فرصت طلبی و طبیعت بد برخی از اتباع ایران می گذاردند و با این بهانه كه نمی توان با اعمال زور ماهیت افراد را تغییر داد از خود سلب مسئولیت می كردند. برخی از این مقامات خارجی بعدا در خاطرات مكتوب خود و یا در مصاحبه ها (تاریخ شفاهی كه در كتابخانه ها محفوظ است) از این خصلت معدودی از ساكنان ایران ابراز تعجب كرده بودند كه در «روزهای سخت» دست به سوء استفاده زده بودند!. این باورها، توفیر زیاد با ابراز نظر «جان ملكم» انگلیسی كه در دهه اول قرن 19 به ایران آمده بود و خاطرات مورگان شوستر آمریكایی ندارد. برای اصلاح این خصلت ناروا، راه آموزش و تمرین اخلاقیات و معنویات توصیه شده است.


انعكاس نخستین تظاهرات و راهپیمایی حزب توده

ساعد مراغه نخست وزیر وقت
نخستین راهپیمایی اعضای حزب توده در خیابانهای تهران وسیعا در مطبوعات امریكا و انگلستان منعكس شد. این راهپیمایی 27 اكتبر 1944 (پنجم ابان 1223) برگزار شده بود كه اخبارمربوط به آن دو روز بعد در امریكا و انگلستان انعكاس یافته بود.
     همین خود نمایی باعث دقیق شدن آن دو دولت و سرانجام، تغییر استراتژی آنها در قبال ایران شد. اما در آن روز آن دو دولت به دلیل نیاز به شوروی كه نیروی اصلی نبرد با آلمان را در دست داشت و ترس ازخشونت استالین، عكس العمل آشگار از خود نشان ندادند؛ لكن تا دهها سال بعد همین نگرانی آنها مخصوصا آمریکا محور سیاستهایشان در قبال ایران بود.
    در زمان برگزاری نخستین راهپیمایی حزب توده، ساعد مراغه نخست وزیر ایران بود.


مخالفت دكتر مصدق با دادن هرگونه امتیاز به بیگانه

دکتر مصدق
از اواسط اكتبرسال 1944 بیش از همیشه نغمه دادن امتیاز نفت شمال به شوروی به بهانه ایجاد موازنه میان این دولت و انگلستان به گوش می رسید كه دكتر مصدق در نطق هفتم آبان خود در مجلس مخالفتش را با دادن هر گونه امتیاز مخصوصا امتیازهایی از آن دست به بیگانه ابراز داشت.
    دكتر مصدق كه نماینده تهران در مجلس شورای ملی بود صریحا گفته بود: دادن هر امتیاز به بیگانه مشكلات كشور مخصوصا در زمینه حاكمیت ملی را در سالهای بعد از آن چندین برابر خواهد كرد و نسل آتی آن را یك خیانت نسل حاضر به وطن تلقی خواهد كرد. وی اضافه كرده بود: مقامات امروز حق ندارند برای نسل آتی دشواری و مسئله به ارث بگذارند.
     همین مخالفت سر آغاز مبارزه ای طولانی برای ملی شدن نفت ایران شد كه از آغاز كار در انحصار انگلیسی ها قرار گرفته بود.


شاه قراردادنفت با كنسرسیوم را امضاء كرد


29 اكتبر سال 1954 (هفتم آبان 1333) شاه قرارداد نقت با كنسرسیوم را امضاء كرد. این قرارداد روز پیش از آن در مجلس سنا تصویب شده بود!. سنای وقت با كمترین مخالفت آن را به تصویب رسانده بود. نفت ایران كه پیش از ملی شدن در انحصار انگلستان بود این بار در اختیار كنسرسیومی از شركتهای بزرگ نفتی غرب از جمله امریكا و انگلستان قرار گرفت. این شركتها با هم بستگی تنگاتنگ و مشاركت دارند.

منبع:  http://www.iranianshistoryonthisday.com/farsi.asp


نوع مطلب : هخامنشیان، قاجار، پهلوی، تاریخ نگار روزانه ایران، 
برچسب ها : کوروش، Cyrus، روز جهانی کوروش، هخامنشیان،
لینک های مرتبط :


جمعه 7 آبان 1389 :: نویسنده : علیرضا .
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic