تبلیغات
آپه دنه - برگی از تاریخ باستان در انتظار رمزگشایی
 
درباره وبلاگ


سلام امیدوارم از مطالب این وبلاگ خوشتون بیاد.............کسانی که میخوان از مطالب این وبلاگ توی وبسایتشون کپی کنن ذکر منبع یادشون نره........................ در ضمن برای تبادل لینک اول منو با اسم " جاذبه های تاریخی ایران باستان " لینک کنید و لینک خودتون رو در قسمت ارسال لینک وارد کنید........ با تشکر علیرضا
Email: alirezash66@yahoo.com
Instagram: alirezash68

مدیر وبلاگ : علیرضا .
Instagram
پیوندهای روزانه
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
به نظر شما بهترین حکومت در ایران کدوم بود؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Instagram Locations of visitors to this page

Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


Powered by WebGozar

آپه دنه
تاریخ کهن ایران از 10000 سال پیش تا کنون..............

میراث‌ایران- گروه شهری:
كشف راز چین‌خوردگی 4 قطعه طلای 24 عیار چین خورده هخامنشی می‌تواند گوشه‌ای از پیشینه كهن ایران زمین را آشكار سازد؛ آیا به راستی این چین‌خوردگی بخشی از كتیبه‌ای دوران هخامنشیان است!‌هر چه هست این رازگشایی برگی دیگر از تاریخ ایران باستان را ورق می‌زند.

با این همه مشخص نیست كه چرا تاكنون این چهار قطعه طلا كه وزن آن 3 كیلو و 150 گرم اعلام شده و از كاوش‌های باستانشناسی كاخ بردك سیاه در برازجان كشف شده است، برای بررسی به تهران فرستاده نشده است.

«احسان یغمایی»، سرپرست كاوش‌های باستان‌شناسی كاخ بردك سیاه دراین‌باره به میراث خبر گفت: «4 قطعه طلای هخامنشی در حالی‌كه چین‌خورده بودند در كنار یكی از پایه ستون‌های تالار مركزی كاخ هخامنشی بردك سیاه كشف شدند. در همان زمان این طلاها به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تحویل داده شد اما قرار بود تا مطالعات آزمایشگاهی برای باز كردن چین طلاها در موزه ملی انجام شود.»

طلاها به نحوی چین‌خورده‌اند كه به اعتقاد باستان‌شناسان كاملا عمدی بوده و به همین دلیل اهمیت راز گشایی آن‌ نیز بیشتر می‌شود.

یغمایی دراین‌باره گفت: «چین‌خوردگی طلاها به دلیل عوامل جوی نیست ، گویا شخصی 2500 سال پیش به عمد آنها را  چین داده و در زیر پایه ستون پنهان كرده بود تا دست كسی به آنها نرسد. اما گویا بعد‌ها خود او نیز موفق به برداشتن طلاها نمی‌شود.»
به اعتقاد وی این چهار قطعه طلا می‌تواند كتیبه‌ای از دوره جد كوروش كبیر یا بخشی از روكش در یا یك تاج شاهی باشد.

از همان زمان پیدا شدن طلاها، نامه‌نگاری‌هایی به منظور مرمت و بازگشایی چین آنها در موزه ملی انجام شد. طی این نامه‌نگاری‌ها قرار بود طلاها به رسم امانت از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوشهر تحویل گرفته شود و سپس در موزه ملی مورد مرمت و بازگشایی قرار گیرد.

«مهناز گرجی»،‌ سرپرست بخش مرمت موزه ملی نیز با بیان‌ این‌كه چین‌خوردگی طلاها قابل مرمت و بازگشایی است، افزود: «گاهی اوقات به علت عوامل طبیعی اشیاء تاریخی و باستانی دچار تغییر و تحول فیزیكی می‌شوند كه به روش‌های آزمایشگاهی قابل مرمت هستند.

اما طلاهای كشف شده در كاخ بردك سیاه كه به اعتقاد باستان‌شناس آن عمدا دچار چین‌خوردگی شده، از جمله نمونه‌های نادر تغییرات فیزیكی در اشیاء باستانی است.»
تبدیل تغییرات فیزیكی طلا به فرم‌ اولیه از جمله كارهایی است كه اكنون در دنیا انجام می‌شود و روش‌های مكانیكی متعددی برای این‌كار وجود دارد.

گرجی با بیان این مطلب افزود: «این عملیات مرمتی قرار بود به درخواست آقای «احسان یغمایی» سرپرست كاوش‌های باستان‌شناسی كاخ بردك سیاه انجام شود و ما برای این‌كار علاوه بر استفاده از روش‌های مكانیكی قصد داشتیم از تجربیات یك فلزشناس (متالوروژیست) نیز استفاده كنیم. اما به ‌رغم نامه‌نگاری‌های انجام شده هرگز طلاها به تهران و موزه ملی آورده نشد و به همین دلیل تیم مرمتی موزه ملی به غیر از عكس‌ طلاها هنوز خود آنها را ندیده است.»

این‌كه چه روش‌های مكانیكی برای باز كردن طلاها وجود دارد منوط به مطالعه آزمایشگاهی بیشتر روی آنها است كه به علت تحویل نشدن از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوشهر این‌كار تا امروز انجام نشده است.

برای این منظور تا كنون نامه‌های زیادی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور و اداره كل موزه‌ها به بوشهر ارسال شده تا هرچه زودتر طلاهای هخامنشی را به منظور مرمت و رمزگشایی به تهران بفرستند. اما دریغ از گرمی.

به گزارش میراث خبر، «احمد دشتی»، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر دراین‌باره به میراث خبر گفت: «چهار قطعه طلای هخامنشی كشف شده، اكنون در خزانه یكی از بانك‌های معتبر بوشهر تحت تدابیر امنیتی نگهداری می‌شود. درخواست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان به نامه‌های ارسالی آن‌ بود كه كارشناسان و متخصصان به منظور رازگشایی طلاها به بوشهر بیایند تا لازم نباشد طلاها به تهران فرستاده شود.»

وی در پاسخ به این‌ سئوال كه چه دلیلی باعث شده تا از فرستادن طلاها خودداری شود، گفت: «تهران سابقه خوبی در بازپس‌ فرستادن اشیاء باستانی نداشته و به همین دلیل از آنجایی كه این طلاها در كاخ كوروش هخامنشی در برازجان كشف شده، حق مردم بوشهر است كه در موزه بوشهر نگهداری شود.»

دشتی خود را حافظ منافع ملی سرزمینش می‌داند و به همین دلیل از فرستادن طلاها به تهران خودداری كرده است. اما درهای بوشهر را برای آمدن متخصصان و پژوهشگران باز گذاشته و حتی اعلام كرده تمام هزینه‌های پژوهش روی طلاها را در بوشهر می‌پردازد.

در همین حال یغمایی گفت: «موزه ملی به رسم امانت طلاها را تحویل می‌گیرد و حتی این موزه اشیاء باستانی را كه در كاوش‌های باستان‌شناسی سال 56 از بردك سیاه بیرون آورده شده به بوشهر تحویل می‌دهد تا تمامی اشیاء باستانی كشف شده از این محوطه در یك‌جا دیده شود. »

علت تحویل طلاها به موزه ملی، نبود محیط آزمایشگاهی مناسب در بوشهر است.

از سوی دیگر «محمدرضا كارگر» مدیر موزه ملی با بیان این‌كه درخواست رازگشایی طلاهای چین‌خورده به خواست سرپرست هیات باستان‌شناسی كاخ بردك سیاه صورت گرفته است، افزود: «هدف موزه ملی تنها كمك به یغمایی برای خاتمه دادن به مطالعات یكی از فصل‌های كاوش در بردك سیاه بود و به همین دلیل نامه‌هایی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوشهر ارسال شد تا طلاها برای مرمت به موزه منتقل شود.»

وی در مورد جو بی‌اعتمادی حاكم برای ارسال این طلاها گفت: «موزه ملی محل نگهداری اشیاء نخبه و اشیاء باستانی ایران است تا برای هر بازدید كننده‌ یادآور تاریخ پرشكوه ایران باشد. این درحالی‌ است كه نمونه‌ای چون ورقه‌های طلای كشف شده در بوشهر؛ حتی اگر كتیبه باشد، در موزه ملی موجود است و این موزه نیازی به طلاهای كاخ برازجان ندارد.»

اشیاء نخبه اشیایی هستند كه در هر رشته‌ای به شكل یگانه و منحصر به‌فرد رخ‌نمایی كنند. مثلا رشته‌های فلزگری، سفال‌گری و غیره اشیاء نخبه زیادی دارند كه امروز تحت تدابیر امنیتی ویژه در موزه ملی نگهداری می‌شوند.

كارگر در مورد اهمیت موزه ملی گفت: «موزه ملی و قرار گرفتن آن در پایتخت باعث می‌شود كه فرهنگ سرزمین‌های مختلف ایران یكجا دیده شود. این فرصتی است كه كمتر برای دیگر شهرهای كشور پیش می آید، فرصتی كه   گردشگر به آن‌جا بیاید و آثار باستانی آن شهر را در موزه ببیند.

از سوی دیگر اگر هركسی بگوید فلان شی در شهر من پیدا شده و به همین دلیل باید در همان شهر نگهداری شود، اتفاق خوبی رخ نخواهد داد. امروز علاوه بر آنكه اشیاء كشف شده از جیرفت در موزه جیرفت نگهداری می‌شود در موزه ملی نیز مورد محافظت قرار گرفته‌اند.»


http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=9877

نوع مطلب :
برچسب ها : كاخ بردك سیاه، برازجان، تخت جمشید، هخامنشیان، کوروش، موزه ملی،
لینک های مرتبط :


شنبه 22 اسفند 1388 :: نویسنده : علیرضا .
نظرات ()
شنبه 1 مهر 1396 21:33
I'm not positive the place you are getting your
info, but good topic. I must spend some time learning much more or working out more.
Thank you for great info I was in search of this information for
my mission.
سه شنبه 14 شهریور 1396 23:37
Hi there, You have done a fantastic job. I will certainly
digg it and personally recommend to my friends.
I am sure they will be benefited from this web site.
شنبه 14 مرداد 1396 15:20
Hello there, There's no doubt that your website could
possibly be having internet browser compatibility issues.
Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it's got some overlapping issues.

I just wanted to provide you with a quick heads up!
Besides that, fantastic site!
پنجشنبه 31 فروردین 1396 10:17
always i used to read smaller articles that as well clear their motive,
and that is also happening with this post which I am reading
now.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 02:08
I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article
like yours. It is pretty worth enough for me.
In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will
be much more useful than ever before.
جمعه 25 فروردین 1396 08:58
An outstanding share! I've just forwarded this
onto a coworker who was conducting a little homework on this.
And he in fact bought me dinner because I discovered it for
him... lol. So let me reword this.... Thank YOU for the
meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this matter here on your
web page.
جمعه 25 فروردین 1396 06:16
Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
There's a lot of people that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Thanks
چهارشنبه 16 فروردین 1396 16:39
Just desire to say your article is as astounding.
The clearness to your post is just cool and that i could think you're an expert on this
subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up
to date with coming near near post. Thank you a million and please continue the rewarding
work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر